Edetabelis on sel korral esikohal „Chuck Norrise anekdoodid“ (kirjastas Tänapäev) – läbimüük 16 820 eksemplari.
Teiseks jäi Andrus Kivirähki „Kampsun ja päike“ (Varrak) – 6088 eksemplari ja kolmandaks jäi Sven Mikseri „Vareda“ (Rahva Raamatu kirjastus) – 4622 eksemplari.
Neljas Pilvi Kula „Valmistume kooliks. Töövihik, 1. osa“ (4322 eksemplari, kirjastus Koolibri).
Viies Lia Virkuse „Nostalgilised toidud 2“ (4099 eksemplari, kirjastus Varrak).
Kuues Pilvi Kula „Valmistume kooliks. Töövihik, 2. osa“ (3819 eksemplari, kirjastus Koolibri).
Seitsmes Marju Kõivupuu „Aastaringi jutukera“ (3410 eksemplari, kirjastus Varrak).
Kaheksas Riikka Jäntti „Väike hiir läheb telkima“ (3316 eksemplari, Rahva Raamatu kirjastus).
Üheksas Harri Rinne ja Vladislav Koržetsi koostatud „Riho Sibul. Kuulaps“ (3156 eksemplari, kirjastus Pilgrim).
Kümnes Karl Adami koostatud „Eesti metsalinnud. Laululinnud“ (3113 eksemplari, kirjastus Varrak).
Sajas raamat edetabelis on 917 eksemplariga Edward M. Hallowelli „ATH – mis see on? Teejuht mõistmise ja edu suunas“ (kirjastus Koolibri).
Enimmüüdud e-raamat on E.L.James „Mister“ (kirjastus Pilgrim), 392 litsentsi ning audioraamatutest on enim-kuulatud Jørn Lier Horsti „Reetur“ (194 litsentsi, Eesti Raamat).
Edetabeli ülevaade:
- Viimaste aastate andmete võrdlus näitab, et huvi raamatute vastu vaikselt, kuid järjepidevalt kahaneb. Kui 2023. aastal müüdi TOP100 olevaid raamatuid kokku 187 394 eksemplari, siis 2024. aastal müüdi 187 033 eksemplari. Kuigi 2023. ja 2024. aasta andmeid võrreldes oli langus praktiliselt olematu, siis näiteks võrreldes 2021. aasta andmetega on langus olnud 15%.
- Algupärase ja tõlkekirjanduse teoseid on läbi aastate olnud edetabelis enam–vähem võrdselt ja nii ka eelmisel aastal – algupäraseid teoseid oli nimekirjas 49, tõlkeraamatuid 51 nimetust.
- Eesti autorite ja tõlkeraamatute müüdud eksemplaride arve võrreldes selgus, et 2024. aastal osteti algupäraseid teoseid tõlkeraamatutest rohkem – nende osakaal moodustas edetabelist 64%.
- Erinevalt varasematest aastatest, mil meie edetabeli tipus on olnud toidupoe Maxima tellimusel välja antud lasteraamatud, oli eelmisel aastal mäekõrguselt teistest üle „Chuck Norrise anekdoodid“ (Tänapäev) – läbimüük 16 820 eksemplari.
- Ilukirjandusteoseid leiab meie edetabelist 23 nimetust ja neid on ostetud kokku ligikaudu 38 tuhat eksemplari. See arv on võrreldes varasemate aastatega oluliselt suurem ja tõendab taaskord, et meie endi autoritelt on ilmunud palju huvitavaid teoseid. Nii leiame edetabelist näiteks Viivi Luige, Sven Mikseri, Lauri Räpi, Anu Raua, Piret Jaaksi, Tõnu Oja teoseid. Kuid ka tõlketeoseid on hästi vastu võetud – nendegi läbimüüginumber on ligikaudu 18 tuhat eksemplari ja enim osteti James Joice’i, Antoine de Saint-Exupéry ja Valérie Perrini teoseid.
- Täiskasvanute mitte-ilukirjanduslike teoste jaotuses on väga erinevaid raamatuid: on eluloo-, ajaloo-, koka-, eneseabi- ja teisi raamatuid, kuid sel korral osutus populaarseimaks „Chuck Norrise anekdoodid“ (Tänapäev). Neid raamatuid osteti 16 820 eksemplari.
- Kokku on saja enimmüüdud raamatute tabelis mitte-ilukirjanduslikke teoseid 40 nimetust kokku 82 978 eksemplariga (2023.a. oli 46 nimetust kokku 78 256 eksemplari). Enamus neist, 28 nimetust, on algupärased ja kokku osteti neid 65 080 eksemplari ning moodustavad soetatud mitte-ilukirjanduslikest teostest ligikaudu 80%. Nii saime taaskord kinnitust, et oma inimeste ja meie oma autorite poolt kirja pandud teoseid usaldatakse ja loetakse heameelega. Näiteks saab siin välja tuua raamatud Riho Sibulast ja Annely Peebost ning Lia Virkuse, Jüri Liivi, Margus Laidre ja Hendrik Relve raamatud.
- Lasteraamatuid on nimekirjas kokku 37 nimetust ja nende müügiarv oli võrreldes varasemate aastatega madalam – 65 646 eksemplari. Suurt mõju on siin kindlasti sellel, et meie nimekirjas ei ole Maxima poolt tellitud lasteraamatuid. Samas on lastele mõeldud ilukirjandusteoseid (16 nimetust) ostetud ligikaudu 30 000 eksemplari, millest algupäraseid teoseid oli 5 nimetust ja tõlketeoseid 11 nimetust.
Tabelis on ka eraldi välja toodud lastele mõeldud tegelus- ja kooliks ettevalmistavad raamatud, mida on kokku 21 nimetust ligikaudu 35 tuhande eksemplariga. Siin on huvitav jaotus: kooliks ettevalmistavad raamatud on eranditult kõik meie endi autorite poolt koostatud ning väikelastele mõeldud kleepsu- ja mänguraamatud on eranditult kõik tõlkeraamatud. - Kokku on edetabelis esindatud 13 kirjastuse raamatud. Enim menuraamatuid on edetabelis kirjastustel Koolibri, Varrak, Rahva Raamatu kirjastus, Pilgrim, Helios ning Tänapäev.
- E-raamatute puhul oleme välja toonud need raamatud, mida on müüdud 100 ja rohkem litsentsi. 2024. aastal moodustas edetabeli 57 nimetust, kokku 9991 litsentsi. Võrreldes 2023. aastaga on nimetuste arv küll oluliselt pikenenud, samas on litsentside arv vähenenud.
- E-raamatute puhul domineerivad endiselt ilukirjanduslikud tõlkeraamatud – neid on meie nimekirjas 36 nimetust, kokku on ostetud ligikaudu 6750 litsentsi.
- Sel korral tõime välja ka audioraamatute edetabeli. Nimekiri ei ole veel kuigi pikk, kuid enim kuulati Jørn Lier Horsti „Reeturit“ (194 litsentsi, Eesti Raamat) ja Eesti autoritest on kuulatud Andrus Kivirähki nii „Mees, kes teadis ussisõnu“ kui ka „Rehepappi“.
Tutvu edetabeliga: EKL menukid 2024 edetabel