2023

9. veebruaril 2024.a. selgusid Kirjanike Majas 2023. aasta kauneimad Eesti raamatud, mis valiti välja kokku 153 kandidaadi hulgast. Kahe konkursi „25 kauneimat Eesti raamatut 2023“ ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2023“ võidutööd lähevad maailma kauneimate raamatute konkursile ja Solaris keskusesse näitusele. Oma arvamust saavad hääletussedelitel avaldada kõik inimesed ning selleks tuleb külastada kas näitust Solaris keskuse 2. korrusel rahvusraamatukogu esinduse ees või suuremaid Rahva Raamatu ja Apollo kauplusi. Publikuhääletus on avatud kuu lõpuni ja hääletajate vahel loositakse välja auhindu.

Nii mõnegi raamatu kujundus oli sedavõrd kaunis, et võiks küsida, kas see peab nii kaunis olema. Tendentsidest paistis silma konkursil osalenud väikeste kirjastuste tööde osakaal ja osav materjalide taaskasutus. Žüriilt enim punkte saanud raamatu kaaned on tehtud laojääkidest,“ märkis žürii esimees Karel Korp.

Žüriile jäi silma arenemisjärgus oleva tehisaju käekiri, mis vaatamata äratuntavusele mõjub uudsena ning mitmete erilaadi kirjatüüpide kasutamine ristipidi senistele soovitustele. „Alguses need ärritavad, seejärel panevad imestama ja lõpuks rahunenult mõtlema – aga miks ka mitte,“ resümeerib Karel Korp ja lisab, et hea raamatukujundus koos sobiva paberivaliku, köite- ning trükitehnoloogiaga on puhas kunst.

5 kauneima lasteraamatu žürii esinaine Kristi Kangilaski tõi välja, et konkursile laekunud lasteraamatute arv ja kvaliteet on stabiilselt kõrge. Asja elujõulisust näitab see, et saab anda välja tugeva uue tulija auhinda, samas kui pikaaegse kogemusega tegijad üllatavad värskete lähenemistega. “Arvan, et Eesti kauneimate raamatute konkursi auhind on üks armsamaid, sest see ütleb, et sinu tööd märkavad ja tunnustavad lähedased kolleegid ja sõbrad. See julgustab edasi tegutsema, sest pere toetab,” kõneles Kristi Kangilaski, kes kuulub Eesti Kujundusgraafikute Liitu.

Lisaks võitjatele jagati välja kolm žürii eripreemiat ning mitmeid konkursside korraldamist toetanud organisatsioonide ja ettevõtete tunnustusi. Pikalt väljaantud Kuldraamatu tiitel läks tänavu teosele “Literally Estonian”, mille autor on Karel Polt ning illustraator-kujundaja Kristina Tort.

 

25 kauneima raamatu konkursil osales 116 raamatut ja 5 kauneima lasteraamatu konkursil 37 teost. Võidutööd selgusid 153 teose hulgast.

Konkursside korraldajateks olid Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.

Alates 1958. aastast alguse saanud konkurss aitab leida kaasaegse raamatu kunstilise kujunduse ja trükitehnilise teostuse parimaid näidised. Maailma tasemel on Eesti raamatud toonud koju mitu medali.

Kauneimate raamatutega saab tutvuda siin www.rara.ee/25kauneimat(Opens in new tab)

2023. aasta 25 kauneima raamatu žürii koosseisu kuulusid:
Karel Korp, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Virge Loo, Eesti Rahvusraamatukogu
Leenu Nigu, Eesti Kirjastuste Liit
Anne Pikkov, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Tiina Põldaru, Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit
Jaan Rõõmus, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Kaia Rähn, Eesti Kujundusgraafikute Liit

2023. aasta 5 kauneima lasteraamatu žürii koosseisu kuulusid:
Kristi Kangilaski, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Kadi Kurema, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Virge Loo, Eesti Rahvusraamatukogu
Jüri Mildeberg, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Piret Niinepuu-Kiik, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Viive Noor, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Priit Rea, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Triin Soone, Eesti Lastekirjanduse Keskus
Krista Vilippus, Eesti Kirjastuste Liit

>>>>

Kauneimate Eesti raamatute publikulemmik nakatab värvierksusega

25 kauneima Eesti raamatu ja 5 kauneima Eesti lasteraamatu konkursside publikuhääletusel osales 315 inimest, kellest 127 andis hääle värvierksale raamatule „Issi“, mille autor on Indrek Koff, toimetaja Doris Kareva, piltide autor Elina Sildre ja kujundaja Dan Mikkin.

Publik tõstis veel esile Tõnu Runneli “Eesti. Fotosid kodumaalt”, mis sisaldab 100 fotolugu kokku 11 autorilt ja mille on kujundanud Kaire van der Toorn-Guthan. Runneli teose poolt hääletas 96 inimest.
Mõned hääled vähem (92) kogus publikult “Illikuku jutustab”, mille autor ja kujundaja on Margit Saluste.

Publikuhääletus toimus veebruarikuu jooksul suuremates Rahva Raamatu ja Apollo poodides ning Eesti Rahvusraamatukogu Solaris keskuses asuva saatkonna juures.

Kõikide hääletajate vahel loositi välja auhindadena raamatupoodide kinkekaarte. Apollo kinkekaardi võitjaks osutusid E. Kirme ja H. Kruus. Rahva Raamatu kinkekaardi loosimisel naeratas õnn T.R Põldmale. Eesti Rahvusraamatukogu kingituse sai G. Kastan. Kõikide võitjatega võetakse ühendust.

Teate koostas Signe Heiberg,
Eesti rahvusraamatukogu  avalike suhete ja sisekommunikatsiooni ekspert