2022

2022. aasta Eesti kauneimad raamatud ja lasteraamatud
Reedel, 10. veebruaril 2023.a. selgusid Kirjanike Maja musta laega saalis 2022. aasta kauneimad Eesti raamatud, mis valiti kahes kategoorias ja 178 kandidaadi hulgast. “25 kauneimat Eesti raamatut” ja “5 kauneimat Eesti lasteraamatut” ootab veebruari lõpuni väljapanek Solaris keskuse 2. korrusel alal rahvusraamatukogu saatkonna ees ning osalemine maailma kauneimate raamatute konkursil.

“Tehisintellekti jõudmisega illustratsioonide maailma lähevad ajad järjest huvitavamaks. Žürii üks ülesannetest oli leida hägustunud piiridega raamatute kunstis need tööd, mis on tehtud pea ja südamega,“ kõneles 25 kauneima raamatu žürii esimees Asko Künnap, kes viitas, et arvesse võeti raamatute isikupära, originaalsust ning kõiki nüansse, mis mõjutavad raamatu visuaalset terviklikkust.

5 kauneima lasteraamatu žürii esimees Anne Pikkov kõneles, et visuaalne loojutustamine on aina suuremat kaalu omav nähtus maailmas.

“Omanäoline emotsionaalne ja kultuuriline intelligentsus, mida kunstnikud oma töösse toovad, on endiselt oluliseks teguriks kvaliteetsete lasteraamatute loomisel,” arutles staažikas kujundaja Anne Pikkov, kelle sõnul ei saa unustada, et pildiraamatud on olulised lugude, väärtuste ja traditsioonide hoidjad. “Mõjusad ka mitmekesisuse ja empaatia vaatenurgast. Ilma nendeta on lastel vähem võimalusi õppida tundma erinevaid kultuure, kogemusi ja vaatenurki.”

Raamatute kunstilise kujunduse arengut peegeldavatel konkurssidel joonistuvad välja trendid ning värskete laureaatide töödes oli näha, et mängitud oli oma joonistamise ande, fotokunsti ja digiprogrammide võimalustega. Päris AI valmislahendust veel siiski ei olnud. Kuna piirid käsitsi tehtud joonistuste, digillustratsioonide ja analüüsivõimega AI vahel muutuvad üha hägusemateks, siis žüriide otsustes mängis rolli, et tunnustuse saajate hulgas valitseks tasakaal erinevate lähenemiste kui eelarvete osas.

Kauneimate raamatute valimiseks oli moodustatud kaks žüriid. “25 kauneima Eesti raamatu” konkursil osales 135 raamatut ja eraldi “5 kauneima Eesti lasteraamatu” kategoorias oli 43 teost. Kokku hinnati 178 teost 85 kirjastuselt.

Võidutöödega saab tutvuda siin.

2022. aasta 25 kauneima raamatu žürii koosseisu kuulusid Eesti trüki- ja pakenditööstuse liidust Gunnar Kalajas, Eesti kirjastuste liidust Vallo Kalvik, Eesti kujundusgraafikute liidust Tuulike Kivestu-Rotella, Karel Korp, Asko Künnap ja Endla Toots ning Eesti rahvusraamatukogust Rene Mäe.

2022. aasta 5 kauneima lasteraamatu žürii koosseisu kuulusid Eesti lastekirjanduse keskusest Anneliis Lepp, Eesti kirjastuste liidust Triinu Lepp, Eesti kujundusgraafikute liidust Regina Lukk-Toompere, Piret Niinepuu, Anne Pikkov, Priit Rea, Tiina Mariam Reinsalu ja Ulla Saar ning Eesti rahvusraamatukogust Rene Mäe.

Alates 1958. aastast alguse saanud konkurss aitab leida kaasaegse raamatu kunstilise kujunduse ja trükitehnilise teostuse parimaid näidised. Maailma tasemel on Eesti raamatud toonud koju mitu medalit. Ka sel aastal lähevad kauneimad raamatud esindama Eestit maailma kauneimate raamatute konkursile.

Teate koostas Signe Heiberg,
Eesti rahvusraamatukogu  avalike suhete ja sisekommunikatsiooni ekspert

>>>

Lugejate lemmikraamatuks sai Eesti klassika värskes kuues

Märtsis selgusid Eesti kauneimate raamatute seast publiku lemmikud ning ligi 500 hääletussedeli põhjal pääses enim mõjule Eesti noorsookirjanduse klassika värskes ja julges kujunduses. Kõige rohkem hääli kogus kaheosaline sari “Kadri” ja “Kasuema”.

25 Eesti kauneima raamatu ja 5 kauneima lasteraamatu konkursside publikuhääletusel osales 464 inimest, kellest 65 andis hääle Silvia Rannamaa kaheosalisele sarjale “Kadri” ja “Kasuema”, mille on kujundanud Eiko Ojala. Publiku lemmikut iseloomustab julge ja värske toon, millesse on pakendatud Eesti noorsookirjanduse klassika.

Rahva Raamatu ja Apollo suuremates poodides ning Eesti Rahvusraamatukogu Solarise keskuses asuva saatkonna juures toimunud publikuhääletus tõstis esile veel 2022. aasta kauneimatest raamatutest Eero Epneri kirjutatud ja Margus Tamme kujundatud elulooraamatu „Lembit Ulfsak“, Britt Urbla Kelleri kujundatud viieosalise sarja „Varraku kuldsari“, Ain Raal kirjutatud ja Kalle Toompere kujundatud “Raeapteek 600” ja Oscar Wilde’i kirjutatud ja Mai Greppi kujundatud “Komöödiad”.

Publikuhääletus toimus ajavahemikus 11-28 veebruar. Kõikide hääletajate vahel loositi välja auhindadena raamatupoodide kinkekaardid. Võitjaks osutusid Liisu P. ja Janelle J. Rahvusraamatukogu auhinna sai loosi tahtel Elo V. Võitjatega võetakse ühendust!

Teate koostas Signe Heiberg,
Eesti rahvusraamatukogu  avalike suhete ja sisekommunikatsiooni ekspert

Lisainfo 

Kaidi Urmet, Eesti Kirjastuste Liit, info@estbook.com  
Eesti Rahvusraamatukogu, press@nlib.ee