Balti riikide kaunimad raamatud

Balti riikide raamatukonkurssi korraldatakse 2001. aastast ja selle korraldamine toimub Eestis, Lätis ja Leedus rotatsiooni korras. Konkursile esitatakse Eesti, Läti ja Leedu eelmise aasta kauneimad raamatud ja hindajateks on igast riigist oma valdkonna ekspert.

Iga riigi raamatute hulgast valitakse välja üks raamat ja võiduraamatute tegijaid tunnustatakse diplomiga.

2024

4. aprillil 2024 kuulutati Riias välja Balti riikide 2023. aasta kaunimad raamatud.
Konkursi korraldas Läti Kirjastuste Liit ja valik tehti taaskord Läti, Leedu ja Eesti 2023. aasta kauneimate raamatute hulgast.
Eestit esindas Eesti Kujundusgraafikute Liidu juht Karel Korp, meie raamatute hulgast valisid Läti ja Leedu eksperdid välja Liisi Jäätsi, Mariliis Vaksi ja Indrek Tirruli poolt koostatud ning Angelika Schneideri poolt kujundatud “Eesti talutoolid”. Väljaandja Eesti Rahva Muuseum, raamat trükiti Tallinna Raamatutrükikojas.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotod Karel Korp

 

>>>>>>>

 

2023

26. veebruaril 2023.a. kuulutati Vilniuse raamatumessil välja Balti riikide 2022. aasta kaunimad raamatud.

Konkursile esitati Eesti, Läti ja Leedu eelmise aasta kauneimad raamatud, kokku ligikaudu 80 raamatut, ja hindajateks olid kirjastaja Renate Punka Lätist, graafiline disainer Jokubas Jacovskis Leedust, illustraator Ulla Saar Eestist ning külalisekspert Oleg Gryshchenko Ukrainast. 

Eesti kauneimate raamatute hulgast vääris tunnustust Indrek Sirkeli kujundatud “FLO’S RETROSPECTIVE”, kirjastas Lugemik koostöös Kunsthalle Recklinghausen’iga ja trükkis Tallinna Raamatutrükikoda. 
PALJU ÕNNE!

Balti kaunim 2023_Diplom 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkursi korraldas Leedu Kirjastuste Liit ja Vilniuse rahvusvaheline raamatumess. Järgmisel aastal on konkursi korraldajaks Läti Kirjastuste Liit.

 

>>>>>

2022

28. mail kuulutati Haapsalus Graafilise Disaini festivalil välja Balti riikide 2021. aasta kaunimad raamatud.

Konkursile esitati Eesti, Läti ja Leedu eelmise aasta kauneimad raamatud, kokku 75 raamatut, ja hindajateks olid kunstnik ja graafiline disainer Arta Ozola-Jaunarāja Lätist, graafiline disainer Jokubas Jacovskis Leedust ja kunstnik Margus Tamm Eestist.

VÕIDURAAMATUD:

EESTI
Jaana Päeva
“Igapäevased kaaslased. Tähendusloome protsess käekotidisaini näitel”
Kujundaja Angelika Schneider, köitekunstnik Lennart Mänd
Kirjastaja Jaana Päeva ja EKA
Trükikoda Trükiviis

LÄTI
Koostaja Artis Ostups
“Manifesto”
Kujundaja Armands Zelčs
Kirjastus Neputns
Trükikoda “Jelgavas tipogrāfija”

LEEDU
Koostaja Indrė Šerpytytė
“(1944–1991)  Former NKVD – MVD – MGB – KGB Buildings”
Kujundaja Inga Navickaitė-Drąsutė
Kirjastus Kauno fotografijos galerija
Trükikoda „BALTO print“
Väljapanek Balti riikide kauneimatest raamatutest jääb Haapsallu (Lääne maakonna keskraamatukogu, Posti 3, II korrus) juunikuu lõpuni.

Konkurssi korraldasid Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Kujundusgraafikute Liit. Järgmisel aastal on konkursi korraldajaks Leedu Kirjastuste Liit.

 

Balti kaunimad_2021_Haapsalu_7

Žürii: Margus Tamm, Jokubas Jacovskis, Arta Ozolas-Jauranaja

Balti kaunimad_2021_Haapsalu_1

Balti riikide 2021. aasta kaunimad raamatud

 

Balti kaunimad_2021_Haapsalu_2

Balti riikide 2021. aasta kaunimad raamatud

 

 

>>>>>>>

2020

23. veebruaril toimus Riias Balti riikide 2019. aasta kauneimate raamatute konkurss.

Minu trükikoda

Raamatud “Lühiajaline igavik” ja “Minu trükikoda”

 

Sel aastal oli korraldajaks Läti ja veebruarikuu lõpus kogunesid Balti riikide esindajad Riias, kus selgitati välja kaunimate hulgast kaunimad.

Eestist pälvis Läti ja Leedu esindajate poolt diplomi Tarvo Puusepa poolt kujundatud „MINU TRÜKIKODA“ (autor Karl Kabanov, kirjastus Creative Company).

 

 

 

 

 

 

Lisaks korraldatakse iga-aastaselt ka maailma kauneimate raamatute konkurssi, millel osalevad ka Eesti raamatud.  Konkursi korraldajaks on Stiftung Buchkunst (Raamatukunsti sihtasutus, Saksamaa) alates 1963. aastast ja raamatuid hindab rahvusvaheline žürii. Sel aastal oli konkursile esitatud kokku üle 600 raamatu 31 riigist ning nende hulgast vääris esiletõstmist ja pärjati diplomiga neliteistkümne raamatu kujundus.

Hõbemedal_Sirkel

Maailma kaunimate raamatute konkursi diplom raamatu “Lühiajaline igavik” kujundajale ja väljaandjale

Meil on üle aastate põhjust rõõmustada ja õnne soovida Indrek Sirkelile raamatu „LÜHIAJALINE IGAVIK“ (autorid Gordon Matta-Clark ja Anu Vahtra, väljaandja kirjastus Lugemik koostöös Eesti Kunstimuuseumiga) kujunduse eest!
Raamatu kujundus pälvis konkursil hõbemedali!

Palju õnne!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019

11. aprillil 2019 toimus Tallinnas Balti riikide 2018. aasta kauneimate raamatute konkurss.

Konkursile esitati kokku 56 raamatut, millest 25 olid Eesti, 11 Läti ja 20 Leedu raamatut. Raamatuid hindas žürii, kuhu kuulusid esindajad igast riigist: Eestist köitekunstnik ja kujundusgraafik Kadi Kiipus Eesti Rahvusraamatukogust, Lätist kunstnik Anta Pence ja Leedust kujundusgraafik Jokubas Jacovskis.

Et valikud oleksid sõltumatud ja kallutamata, on konkursi töö korraldatud nii, et Eesti ja Läti esindajad valivad Leedu, Läti ja Leedu esindajad Eesti ning Leedu ja Eesti esindajad Läti raamatute hulgast kõige paremini kujundatud raamatu.

 

Sel aastal osutusid valituks

EESTIST: “EKA UUS MAJA” (kujundus Stuudio Stuudio, kirjastaja EKA Kirjastus ja trükitud Tallinna Raamatutrükikojas).
Žürii kommentaar: värske, huvitava kirjafondiga, hästi struktureeritud.

LÄTIST: “KALEVIPOEG” (kujundus Armands Zelčs, kirjastus Neptuns ja trükitud Jelgavas Tipogrāfijas).
Žürii kommentaar: lihtsa, kuid samas erilise kujundusega, hea materjalikasutus ning kvaliteetne köite koloreerimine.

LEEDUST: “HOW THE FUTURE KING OF ENGLAND ATE PEACOCK IN VILNIUS” (kujundus Godspeed Branding, kirjastaja Leedu Kultuuri Instituut ja Baltijos kopija).
Žürii kommentaar: süsteemne lahendus, selge layout, ilus tervik.

Balti riikide kauneimate raamatute konkurssi on kolmes Balti riigis rotatsiooni korras korraldatud 2000. aastate algusest. Sel aastal oli korraldajaks Eesti Kirjastuste Liit.