KIRJAK 3 esinejad

MART ANDERSON (1969) on kujundusgraafik, tüpograaf, Eesti Kujundusgraafikute Liidu liige, Tartu Kõrgema Kunstikooli tüpograafia õppejõud. Tegeleb aktiivselt tüpograafiaga aastast 2005. Tema loodud rahvusromantilisi kirjatüüpe Pagana, Humala, Isanda, Hanse jt võib näha vääristamas Kivirähki loomingut, “Kalevipoega” ja jalgpalli rahvuskoondise särke.

TOMI HAAPARANTA (1967) on kirjatüüpide looja alates 1996. aastast. Tänaseks loodud kirjatüüpe (ja -perekondi) on nii palju, et arvepidamine nende üle on ammu sassis. 2004. aastal loodud kirjatüüpide tehase Suomi Type Foundry looja. Klientide hulka kuuluvad Marimekko, Outokumpu, Alma Media, Fonecta jne.

LEWIS MCGUFFIE (1986) on Londonist pärit kujundusgraafik, kes elab ja tegutseb praegu Tallinnas. Ta on töötanud nii Euroopa kui USA klientidega tootemärgi loomise ja identiteedi ning pakendikujunduse alal. Oma loomingus keskendub ta kirjatüüpidele ja tüpograafiale, samuti tegeleb klaasi kuldamise ja sildimaalimisega. Traditsioonilise tüpograafia poole pöördus ta pärast seda, kui tüdines arvutist kui disainivahendist.

MEELIS MIKKER (1971) on DDB Estonia kauaaegne loovjuht. Ta tegutseb aktiivselt mitmes vallas, alates traditsioonilisest reklaamikujundusest kuni veebidisaini ja turundusstrateegiateni. Samuti on tema kireks pakendid, tüpograafia ja tootemärkide kujundamine ja ümberkujundamine. Ta on disaininud pakendeid sadadele argitoodetele, nii et iga kord, kui poodi lähete, satub teie ostukorvi tõenäoliselt midagi tema loomingust.

TOM MRAZAUSKAS (1980) hakkas end graafilise disaini vallas harima aastal 2003 ja kujundas oma esimese raamatu 2008. Alates 2012. aastast elab Berliinis ja teeb kaastööd nii Saksa kui Leedu kirjastustele. Tom on võitnud auhindu rahvusvahelistel raamatukujunduskonkurssidel ning pidas 2014. aastal ettekande rahvusvahelisel disainikonverentsil TypoBerlin.

IGOR MUSTAEV (1982) on tüpograaf Venemaalt. Ehkki ta on diplomeeritud arhitekt, pakub talle ehitusplaanidest rohkem huvi töö kirjatüüpidega. 2009. aastal lõpetas ta Ilja Rudermani käe all tüpograafiakursuse Briti Kunsti- ja Disainikõrgkoolis. Praegu elab ta Moskvas ja töötab vabakutselise kujundusgraafiku ning fondiloojana.

ARINA STOENESCU (1969) on sündinud Rumeenia pealinnas Bukarestis ning on elanud Rootsis alates aastast 1989. Ta on lõpetanud Stockholmi kunsti- ja disainikõrgkooli Konstfack ja töötab õppejõuna Stockholmis Södertörni Ülikooli meediatehnoloogia teaduskonnas. Samuti tegutseb ta vabakutselise kujundusgraafiku ja toimetajana väikeses kirjastuses pionier press, mis on spetsialiseerunud lastekirjandusele, tüpograafiale ja Rumeenia teemale. 2010. aastal algatas Arina Stoenescu esimesed sõltumatud kirjakujundus- ja tüpograafiakursused Rootsi kõrgharidusmaastikul. 2014. aastal astus ta Readingi Ülikoolis doktorantuuri, teemaks „Tüpograafia ja poliitika. Tüpograafia poliitiline mõju Moldova ja Rumeenia ajalehtedes ajavahemikul 1920–1990”.

GÖRAN SÖDERSTRÖM (1974) on fondikoja Letters from Sweden asutaja. Oma töid on ta avaldanud ka Fountain ja FontFont keskkonnas. Ta on loonud eritellimusel kirjatüüpe paljudele asutustele ja ettevõtetele, nagu Acne Studios, Tele2, Tictail, C&A, Zeta, Posten Frimärken, Expressen, Ulf Rollof, ATG, ICA, SEB, WyWallet jt. Temalt on fonte hankinud ka näiteks Red Bull, SVT, Expressen, The New Republic, Pitchfork Music Festival, Helsingborgs Dagblad, Lassila & Tikanoja, Rodeo Magazine jt. Üks Görani fontidest on isegi kivisse raiutud.